Odtwarzanie tkanek

Współczesna stomatologia dysponuje najnowocześniejszymi środkami do tzw. sterowanej regeneracji tkanek.

Emdogain® jest biologicznym preparatem uzyskiwanym z rozwijającego się zawiązka zębowego młodych świnek (białko szkliwne). Żel nakłada się na powierzchnię odpowiednio przygotowanego korzenia zęba podczas zabiegu płatowego (flap-a). Białka powodują regenerację tkanek przyzębia w sposób naśladujący naturalny rozwój struktur.

Innym materiałem służącym odtwarzaniu kości jest Bio-Guide®, czyli błona składająca się z włókien kolagenowych. Jej zadaniem jest ochrona uszkodzonego miejsca przed wrastaniem tkanek miękkich, w miejsce, które zostanie zajęte przez kość. Pozwala ona na szybsze gojenie się ran oraz regenerację kości.

 

Ubytki kości można też wypełniać naturalnym materiałem pochodzenia zwierzęcego, jakim jest Bio-Oss®. Ze względu na duże podobieństwo do ludzkiej kości, układ immunologiczny traktuje go jak “własny”, co eliminuje potrzebę pobrania materiału od pacjenta. Bio-Oss® umożliwia szybką regenerację naczyń krwionośnych oraz bardzo dobrze stymuluje rozwój nowych tkanek kostnych.
 
Coraz częściej do uzupełniania ubytków kości stosuje się przeszczep własnej kości pacjenta. Warunkiem zastosowania tych najnowszych osiągnięć nauki jest całkowite wyleczenie jamy ustnej, idealna higiena, a przede wszystkim świadoma współpraca pacjenta z lekarzem i higienistką. Należy podkreślić, że w każdym przypadku trzeba zadbać o zrównoważony zgryz. Warunkuje to bowiem prawidłowy rozkład sił w czasie żucia i pozwala uniknąć przeciążeń kości przyzębia.